Avrupa, güzellik endüstrisinde başı çekiyor fakat zehirli veya tehlikeli maddelere karşı ABD’den çok daha temkinli. ABD’de yasaklanmış olan kozmetik ürünlerinden çok daha fazlası Avrupa’da yasaklı. Fakat bu ülkelerde Amerika’da olmayan bazı tedavi ve uygulamaları görmek de mümkün. Ya da mümkün değil ve bunun farklı gerekçeleri bulunmakta. Ülkemizdeki güzellik endüstrisi, başka ülkelerde tehlikeli ve sağlığı tehdit eden ürünlere aynı şekilde temkinli yaklaşmıyor.

  • ABD’de Yasaklı Olan Ürünler ve Yasaklanma Nedenleri

Silikon Enjeksiyonlar, ilk defa 1950’li yıllarda göğüs büyütmek amacıyla ortaya çıktı. Ve bu dönemde popülerlik kazandı. Fakat sonradan şekil bozukluğu, şişlik ve enfeksiyonlara sebep olduğu için yasaklandı. Ardından yara izi tedavisinde mikrodamla şeklinde, göğüs şekillendirme ve büyütme ile yüz dolgusu yapmak için silikon jel şeklinde kullanılması FDA tarafından onaylandı.

Birçok kadın, silikonları bilinçsiz şekilde kullanmakta ve bunun sonucunda hasar görmektedir. Çünkü silikon, uzun süre kalıcı fakat yaşlanan dokulara uyum sağlayamayan bir madde. Hasarı ortadan kaldırmanın en iyi çözümü ise cerrahi müdahele. Fakat bunda da tüm silikonu çıkaramama ve gözle görünür etkileri giderememe riski söz konusu. Ayrıca, vücuda enjekte edilen silikon kan yoluyla taşınabildiği için akciğerlerde pıhtılaşmaya neden olarak ölüme yol açabilir.

Dermatolog Dr. Loretta Ciraldo şöyle diyor : “Eğer silikon enjeksiyon yaptırmak isterseniz sadece bilinen ve FDA onaylı ürünler kullanan bir enjeksiyon uzmanına başvurun.”

  • Dolgu Maddesinin Yol Açtığı Ölüm

Eski Arjantin güzeli Solange Megnano’nun ölüm sebebi, popo büyütmek amaçlı yaptırdığı silikonun akciğerlerinde ve beyninde oluşturduğu hasardı. FDA’nın ABD’de kullanımını onayladığı tek ürün olan PMMA dolgu maddesi Artefill, az miktarda olup yüzdeki derin olukların tedavisinde kullanılmakta.

  • Yurtdışında Yasaklı Fakat ABD’de Kullanılan Ürünler

Günlük güzellik ürünlerinde kullanılan bir çok kimyasal üründen çok azı ABD’de yasaklanmış durumda. Avrupa’da kozmetik ürünlere dair yasalar ABD’dekine göre daha katı. Mesela Avrupa’da sakat doğumlara ve kansere neden olan ürünler tamamen yasaklanmasına rağmen ABD’de durum bu değildir.

Sağlıklı Kozmetik Ürünleri Kampanyası’nın kurucu ortaklarından Stacy Malkan’ın önerisine göre, kullanılan kozmetik ürünler konusunda endişe duyuluyorsa, kimyasal oranı düşük olan ürünler tercih edilmeli ve sentetik parfümlerden kaçınılmalıdır.

Ftalat, parfüm ve ojelerde kullanılan maddelerden biridir ve sağlık açısından riski vardır. Vücutta, karaciğer ve içsalgı bezleri açısından sorun yaratabilir. Bilimsel araştırmalar DEP’in spermlere zarar verdiğini söylemekte ve vücutta diğer ftalat türleriyle benzer bir etki yapmakta.

ABD diyor ki; “Vücut yüksek miktarda ftalat depolar. Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi (CDC), 20 – 40 yaş arası kadınların %5’inin vücudunda normalden 44 kat daha fazlasının ftalat depoladığını ortaya koydu.”

Avrupa diyor ki; “Ftalat kesinlikle yasak. Sadece tek cins bir ftalat var kullanılması yasak olmayan. Fakat bu maddeyi kullanmama yönünde bir eğilim var çünkü kanserojen maddelerin kullanımıyla birlikte yol açabilecek kronik etkiler mevcut.”

Civa, göz makyajı ürünlerinde çok kullanılan bir madde. ABD dahil birçok ülkede tehlikeli toksinleri içerdiği için yasaklanmıştır. Dr. Malkan’a göre civa, sinir sistemine zarar verir ve beyin gelişimi üzerinde kötü etkisi olabilir.

ABD diyor ki; “Civa içeren her ürün, bu maddeyi etiketinde belirtmeli. Civa yerine zehir içeren başka maddeler de kullanılabilir çünkü. Ayrıca koruyucu maddeler içinde civa en kötülerinden biri.”

Avrupa diyor ki; “Zararsız maddeleri tercih etme eğiliminde. Asıl amaç, sağlık önlemleri ve koruyucu önlemler konusunda çok katı ve halkı korumak. Civa ve benzeri madde tamamen yasaklanmış durumda.”

TARTIŞMALI GÜZELLİK

Selülit giderici tedavide kullanılan Mezoterapi; kafein, enzim, iltihap önleyici enfeksiyonlar ile fosfatidilkolin ve deaksikolat ilaçları yardımıyla selülitleri ve yağ katmanlarını azalttığı öne sürülen Avrupa merkezli popüler bir uygulamadır. FDA onaylı bir klinik deneme ya da eczacılar tarafından hazırlanan tek bir hastaya yönelik reçeteli bir ilaç söz konusu olmadığı sürece kullanımı yasaklanmıştır.

ABD diyor ki; “Mezoterapi kullanımı büyük bir hızla yayıldı çünküFDA düzenlemelerinin kapsamı dışında kalıyor.  Mezoterapi; ülser, cilt enfeksiyonları ve doku hasarlarına yol açabilir. Fakat istenilen yönde kullanılabilirse mezoterapinin pek çok faydası da vardır.”

Avrupa diyor ki; “Mezoterapi Avrupa’da geniş çapta kullanılmakta. Mezoterapide alfa-hidroksi asitler, vitaminler ve oligo element içeren deri enjeksiyonları kullanılmakta. Ve bunlardan hiçbiri yağ aldırma uygulamalarında enjeksiyon olarak FDA onayına sahip değil.”

Ojedeki koruyucu madde olan Formaldehit, koruyucu olarak faydalı olsa da yoğun olarak kullanıldığında çeşitli cilt problemlerine ve solunum problemlerine yol açmakta.

ABD diyor ki; “Hala çoğu Amerikan kozmetik markası ürünlerinde formalhedit kullanılıyorsa da bazı firmalar formalhedit içermeyen formüller geliştirmekte. EPA’ya  göre formalhedit, kanserojen etkisi olabilen bir madde.”

Avrupa diyor ki; “Formalhedit içeren ürünlere sınırlamalar getirilmekte. Bu sınırlamalar Kanada’da, Japonya’da ve İsveç’te yasak. Formalhedit içeren her türlü ürünlerin ‘Formalhedit İçerir’ yazılı etiketi gözle görünür şekilde kullanması gerekir.”

Önemli bir cilt parlatıcı olan hidrokinon, genellikle melanin ve pigmentasyonu engellemesi nedeniyle ilaç olarak kullanılmakta. Fakat Avrupa’da reçetenin tam anlamıyla %2 hidrokinon içermesi gerekir ki ABD standartlarında bu oran, reçetesiz ilaç sınıfına girer. Hidrokinon Avrupa’da ve Asya’da yasak değildir ve kojik asit gibi hidrokinon içermeyen alternatifler de sıkça kullanılmakta.