Bunun nedeni kokunun uçup gitmesi değil ,aksine kokunun evrimi , gün içinde  ki ömrü ve döngüsüyle ilgilidir. Günümüzde  ^^liner^^ denilen parfümler çok sık üretilmiyor.Piyasadaki parfümlerin çoğu pek çok koruyucu içerikle  farklı notaların kombinasyonlarından oluşan parfümlerdir.Bu parfümler belli süreler içinde formüllerindeki farklı kokuları açığa çıkarıyor ve gün içinde büyük bir değişim geçirebiliyor.

Modern parfümlerde notalar , buharlaşma  katsayılarına  göre sıralanıyor ve  bu katsayılara uygun olarak  tepe,kalp,dip notaları olarak adlandırılıyor.

Tepe notaları(Uygulama sonrası ilk dakikalar)

Parfümü ilk sıktığınızda içersindeki alkol ve tepe notalar sayesinde aroması çok daha güçlüdür.

Kalp notaları(Uygulama sonrasında on dakika ve iki saat arasında…)

İlk temastan 10 dakika sonra koku  ilk değişiklikleri gösterecektir.bunun sebebi tepe notalarınınetkisini yitirmeye başlaması ve kalp notaların ortaya çıkmasıdır.

Dip notalar (Ortalama iki saat ve altı saat arasında….)

Sonlara doğru koku yok olma evresine giriyor ve artık  kendini belli eden koku ,sıcak dip notaların esansı oluyor.

      PARFÜMÜ NEREYE SIKMALIYIZ ?

Kulakların arkası nabzın hissedilebildiği bölgelerden birdir, Nabız noktaları ise parfümün sürülmesi gereken yerlerdir ,çünkü bu bölgelerde kokunun yayılmasını sağlayan ufak dağıtıcılar gibi çalışan ve ısı kaynağı oluşturan damarlar daha yoğundur.

Boyunuza parfüm sürerken ise her nabız noktası için bir fıs sıkılmalıdır. Vucudumuzdakı diğer nabız noktaları ise bilekler ve dizlerdir.

Saçlara sıkılan parfüm de ise  rüzgar estikçe yayılacak kokuyuda gözardı etmemek lazım:)

 

Son olarak sizlere kendi kullandığım parfümlerimden ve favorim olan  erkek parfümlerindenoluşan  bir kolaj hazırladım 🙂

 

FAVORİLERİM