Uzun yada kısa, dantelli ya da düz, her duvak elbette güzeldir tek başına..

Ancak önemli olan duvağınızın gelinliğinizle örtüşmesidir. Nasıl mı? İşte dorular..

Duvağınız gelinliğinizi bütünleyen en önemli ayrıntıdır. Binlerce yıldan bu yana süregelen bu geleneğin gelinlikten bile daha eski olduğu biliniyor. Saflığın ve sevgiliye verilmiş bir sözün simgesi olan duvak antik roma uygarlığından bu yana kullanılıyor.  Her ne kadar son yıllarda bazı gelinlikler duvak takmayı tercih etmese de bu önemli ayrıntı sayesinde gelinlerin daha şık olduğu aşikar. Duvak eski zamanlarda olduğu gibi bugünde gelinin yüzünü örtmeye ve nikahtan önce onu gizemli tutmaya yarıyor. Ancak bugün yüzünüzü duvakla kapatmak zorunda değilsiniz.

Duvağım kaç kat olmalı ?

Tek çift ya da katlı duvak seçimiz gelinliğinize göre yapılmalı. Sofistike bir gelinlik için tek katlı duvak uygun olabilir.  Ancak daha romantik bir gelinlikle önerilen iki ya da üç katlı duvak takmanız daha doğru olacaktır.

Klasik gelinlikler için genellikle önerilen iki ya da üç katlı duvaklar. Anca çok uzun kuyruklu katedral tipi bir gelinlik tercih ettiyseniz upuzun ve tek katlı bir duvak pek ala çok yaşayacaktır. Gelinlerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir ayrıntı bulunuyor : çok katlı duvak kullanacak gelinlerin saçları daha sade olmalı. Dağınık topuz, Yarım topuz gibi saç modelleri ve uçuk saç modelleri ve uçuk saç tasarımları iki ve üç katlı duvaklar için hiç de uygun değil. Ancak tek katlı kullanacaksanız saç modeliniz konusunda daha özgür olabilirsiniz. Hatta saçlarınızı açık bırakabilir, büyük buklelerin duvağınıza karışmasına izin verirsiniz. Tek katlı ve uzun bir duvağa ek olarak saçlarınızı bir taçla süsleyebilirsiniz.

Duvağım hangi boyda olmalı ?

Kısa  duvak

Gelinliğiniz boyun ve göğüs detayı varsa peçe gibi öne alabileceğiniz ya da sadece arkada tutabileceğiniz kısa bir duvak uygun olabilir. Sofistike ve eklektik tarzda gelinlikler için bu duvaklar pek tavsiye edilmez.

Omuzda

Yaklaşık yarım metre uzunluğundaki bu duvaklar göğüs, bel ya sırt detaylarını mükemmel şekilde ortaya çıkarır. Ancak bu tipteki duvaklar gelinliğinize klasik bir hava katarak biraz resmi bir görüntü verebilir.

Dirsekte

Yaklaşık 60-50 cm uzunluğunda olan bu modellerde duvak dirsek etrafında döner . romantik, balo elbisesi tarzında hafif kabarık ve orta uzunluktaki gelinliklerle beraber kullan

Klasik-katedral tipi

Klasik uzun kuyruklu gelinliklerle tavsiye edilen bu duvak geline oldukça geleneksel bir hava katar. Uzunluğu yaklaşık olarak 3 metredir. Tarihi mekanlarda gerçekleştirecek düğünlerde ambiyansa uyum sağlayabilir.

Boy hizasında

Genellikle kuyruksuz gelinlik modelleriyle uyum sağlayan bu duvak yaklaşık 180 cm uzunluğunda olabilir.

Yüzünüze uygun duvak seçenekleri

Kısa duvak her vücut tipi için uygundur. Ancak uzun duvakların uzun boylu gelinler tercih etmeli. Uzun duvaklar, silueti olduğu gibi bastırdığı için kısa boylulara tavsiye edilmiyor. Eğer karın bölgeniz ya da gövdeniz genişse uzun bir duvak kullanmanız tavsiye edilmez.

Yuvarlak yüz

Omuz hizasındaki duvaklar yuvarlak yüz hatları olanlar için oldukça uygun. Bu boydaki duvaklar kenarlardan destek vererek yüzün daha ince ve uzun görünmesini sağlar.

Oval yüz

Bu yüz şekli oldukça dengelidir. Bu sebepten her model duvak kullanılabilir. Ancak duvağın boyuna ve hacmine dikkat etmek ve aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Kare düz

Genelde geniş olan bu tip yüzler için yine omuz hizasında bulunan duvaklar öneriliyor. Başın etrafında duran tüller hacim oluşturarak yüzün daha uzun görünmesini sağlar.

Dikdörtgen yüz

Dikdörtgen bir yüze sahip kişilerin duvağı mümkün olduğunca yanlarda tutması ya da ensede toplaması gerekiyor. Çünkü alnın üstünde kalan duvak, yüzü olduğundan daha geniş ve açılı gösterilir.

Duvak süslemelerinde yeni trendler

Duvağınızın , taşlı , incili, nakışlı ya da işlemeli olması tamamen sizin zevkinize bağlı. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey duvak ile gelinlik arasında bir denge oluşturmak. Çok sade bir gelinliğiniz varsa, duvağınızda  kullanacağınız dantel, işleme , taş veya boncuk gibi ayrıntılar sayesinde çok daha şık bir gelin olabilirsiniz. Ancak gelinliğinizdeki detaylar fazlaysa duvağınızın buna oranla sade olmasında yarar var. Beyaz tüller . gelinlere daha ruhani bir hava vermek için oldukça iyi bir alternatiftir. Dekolte gelinlik giyecekler için tamamen dantelden oluşan duvaklar tavsiye edilmiyor . köpük misali ensede toplanan tüller de bu sezon en moda duvakları arasında.